Abiks otsustamisel: Mäesuusk või lumelaud – kumb valida?

Iga talve algul jõuab Lumekooli postkasti kirju küsimustega: kas alustama peaks mäesuusast või lumelauast? Millal oleks õige alustada mäesuusatamise õppimisega? Kas tüdrukud saavad lumelaua trennis hakkama? Millal ollakse liiga noor või liiga vana alustamiseks…

Kõik sõltub lapsest, aga Lumekooli praktikast lähtuvalt saab siiski mõned suundumused välja tuua.

Mäele võiks lubada lapse alates 4. eluaastast. Selles vanuses on laps kartmatu ja julge kõike proovima. 4- ja vahel ka 5-aastasele lapsele sobib kõige paremini 1 tund kestev eraõpe – 1 laps, 1 treener.

Miks? Grupitrennid sellises vanuses on lapse jaoks veel liialt keerukad, kärarikkad ja pikad. Laps võib kodus väga aktiivne ja väsimatu paista, aga mäel võõraste laste ja treeneriga väsivad nad rutem. Parim aeg grupitrennides alustamiseks on Lumekooli arvates 6-7 aastaselt, siis kui laps läheb kooli.
Kui Sinu laps alustas 5-aastaselt Lumekooli ettevalmistustreeningus, siis on päris suur võimalus, et ta tunneb end trennikaaslaste keskel mäel ka hästi. Treening õpetab last oma keha kontrollima ja õpetab ka kõige elementaarsemat – suhtlust.

Meie soovitus on, et kui laps on 4-6 aastane, siis võiks ta pigem alustada mäesuusa trennis. Suusaga kogeb laps eduelamust kiiremini, lumelauaga alustamine nõuab veidi pikemat kannatust. Füüsiline põhendus on, et lumelaual seistakse küljega, kuid 5-aastane laps keskendub rohkem otse tasakaalu hoidmisele ja ei pruugi küljesuunalises laskumisasendis tasakaalu hoidmisega toime tulla. Mäesuusk on 4- kuni 6-aastastele mõistlik valik. Trenni tulemusel paraneb lapse tasakaal ja sellega seonduvad meeled veelgi, mis on eluks igati vajalik.

7. eluaastast on lapsele sobilikud nii mäesuusk kui lumelaud. Kui olete kaalumas millisesse trenni last panna, siis kindlasti tuleks alustada sellest, et lapselt endalt küsida, kumb teda rohkem huvitab – kas suusk või laud? Kui lapsel pole eelistust ja tahab ainult mäele, siis võiks näiteks vaadata YouTube’i videoid mäesuusatamisest ja lumelauatamisest – võib-olla tekib lapsel siis täpsem kujutlus, mida ta soovib.

Kui ka siis laps soovib ainult mäele, aga ei tea kas jalge alla panna suusad või lumelaud, siis võiksid vanemad otsustada, mis nad arvavad lapsele parem olevat.

Mis on meie trennide juures peamine? Peamine on see, et trennis oleks lõbus ja hariv samal ajal! Meie esimene eesmärk ei ole kasvatada Lumekooli lumelastest sportlasi, vaid me soovime, et lapsed liiguksid vabas õhus, tunneksid elust rõõmu ja elaksid tervislikku elu.
Rohkem kui spordikool, on Lumekool eluviisi edendaja – me treenime, sõbrustame, käime laagrites, reisidel…
Me arvame, et üks põhjamaa laps peaks talvel rohkem õues olema.

Aga täiskasvanud? Kui Sa veel tänaseni arvasid, et mäesuusk on laste teema ja lumelaud ekstreemne teismeliste poiste ala, siis palun usu, see pole nii. Igal aastal alustab Lumekoolis mitu gruppi algajaid täiskasvanuid mäesuusatajaid ja lumelaudureid.
Kumba valida? Siin ei ole must-valget vastust – alusta sellest, kumb Sinu silma rohkem särama paneb. 3 korraga grupis saad sõitma nii või teisiti mõlemaga. Tule alusta sel hooajal teisipäevastes täiskasvanute grupiõppes.

Kuniks Lumekool ja talv end veel sätivad, tasub mõelda, kas sel aastal on lumelaua või mäesuusa õppimise aasta.

Talvest tuleb osata rõõmu tunda 🙂 ja meie Lumekoolis tunneme!
Lumekool